Päätöksenteko

Etsitkö Utsjoen kunnan päättäjien yhteystietoja? Tälle sivulle on koottu yhteystiedot kunnanhallituksesta lautakuntiin.

  • Utsjoen kunnanhallitus 2019-2021

    Puheenjohtaja
    Tapiola Ilmari,
    KESK
    Ringi 16
    99980 Utsjoki
    040 833 4813
    ilmari.tapiola@pp.inet.fi

    Varapuheenjohtaja
    Kordelin Marjatta,
    KOK
    Pulmankijärventie 1017
    99990 Nuorgam
    040 539 4012
    marjatta.kordelin@gmail.com

    Jäsenet

    Nuorgam Eeva , KESK
    040 833 9816
    e_nuorgam@hotmail.com

    Porsanger Veikko,  KOK
    Tenontie 1200, 99980 Utsjoki
    veikko.porsanger@gmail.com
    Koivisto Anni,  SDP
    040 415 5969
    koivisto.anni@gmail.com
    Ahlakorpi Anni,  VAS
    040 545 4753
    anni@ahlakorpi.fi
    Lukkari Sammol , RKP
    040 721 5320
    sammol.lukkari@gmail.com

    Varajäsenet

    Rauna Guttorm, KESK
    Tenontie 3576, 99980 Utsjoki
    040 722 3624
    rauna_guttorm@hotmail.com

    Holma Lotta, KOK,
    lottainkeri@gmail.com

    Hekkanen Raimo, KESK
    Nuorgamintie 4401 D, 99990 Nuorgam
    0400 909 629
    raimo@visitnuorgam.fi

    Valle Petteri,  KOK

    Laiti Niila,  SDP

    Nordberg Aulis,  VAS
    Seitatie 7, 99980 Utsjoki
    0400 554 485
    aulis.nordberg@utsjoki.fi

    Lukkari Maritta,  RKP

  • Utsjoen kunnanvaltuusto 2019-2021

    Puheenjohtajat on valittu kahdeksi vuodeksi 2019-2021

    Puheenjohtajisto

    Valtuuston puheenjohtaja
    Aikio Mika,  SDP
    0400 558 391
    micka50@hotmail.com

    Valtuuston I varapuheenjohtaja
    Porsanger Veikko,  KOK
    Tenontie 120099980 Utsjoki
    veikko.porsanger@gmail.com

    Valtuuston II varapuheenjohtaja
    Tapiola Uula,  KESK
    Siula 6
    99980 Utsjoki
    0400 902 840

    Valtuutetut

    Ahlakorpi Anni,  VAS
    040 545 4753
    anni@ahlakorpi.fi

    Halonen Markku,  KESK
    halonen.markku@gmail.com

    Hekkanen Raimo,  KESK
    Nuorgamintie 4401 D, 99990 Nuorgam
    0400 909 629
    raimo@visitnuorgam.fi

    Holma Lotta,  KOK
    lottainkeri@gmail.com

    Katekeetta Antti,  KESK
    antti.katekeetta@gmail.com

    Koivisto Anni,  SDP
    040 4155969
    koivisto.anni@gmail.com

    Konttinen Pirjo,  KD

    Kordelin Marjatta,  KOK
    Pulmankijärventie 1017, 99990 Nuorgam
    040 539 4012
    marjatta.kordelin@gmail.com

    Lukkari Sammol,  RKP
    040 721 5320
    sammol.lukkari@gmail.com

    Manninen Ismo,  PS
    Saunalantie 15, 99950 Karigasniemi
    0400 698 088
    perussuomalainen.utsjoki@gmail.com

    Nordberg Aulis,  VAS
    Seitatie 7, 99980 Utsjoki
    0400 554 485

    Tapiola Ilmari,  KESK
    Ringi 16,99980 Utsjoki
    040 833 4813
    ilmari.tapiola@pp.inet.fi

     

    Varavaltuutetut

    SUOMEN KESKUSTA

    1. Väinö Guttorm
    2. Guttorm Urho, Tenontie 4804 B, 99980 Utsjoki, 040 739 1961
    3. Nuorgam Eeva, 040 833 9816, e_nuorgam@hotmail.com
    4. Guttorm Rauna, Tenontie 3576, 99980 Utsjoki, 040 722 3624, rauna_guttorm@hotmail.com
    5. Guttorm Raimo Esa, Reistintie 31, 99980 Utsjoki, 040 412 5540

    KANSALLINEN KOKOOMUS

    1. Lukkari Nils Eric, 040 5086991, eki.lukkari@pp.inet.fi
    2. Mellanen Marjut, Ringi 6 A, 99980 Utsjoki, 0400 816 885
    3. Parkkonen Anne, Mäntymäentie 13,99950 Karigasniem,050 354 552, annukka01@hotmail.com
    4. Guttorm Riikka, 0400 281 518

    SDP + VAS

    1. Aikio Elle, Utsjoentie 998, 99980 Utsjoki, 040 128 3933, elle.aikio@gmail.com
    2. Niemi Seppo
    3. Aikio Riitta, Siula 12, 99980 Utsjoki, 0400 761 021, aikiot@gmail.com
    4. Ahlakorpi Arto, Seitatie 23, 99980 Utsjoki, 040 554 7945, arto.ahlakorpi@pp.inet.fi

    SUOMEN RUOTSALAINEN KANSANPUOLUE

    1. Länsman Auli, 045 639 6087, auli.lansman@gmail.com
    2. Nieminen Satu-Marjut

    PERUSSUOMALAISET
    1. Guttorm Aarne
    2. Guttorm Jouni Armas, Ylätenontie 637, 99950 Karigasniemi, 0400 833 309, jouni.guttorm@gmail.com

  • Tarkastuslautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja

    Manninen Ismo, PS
    Saunalantie 15
    99950 Karigasniemi
    0400 698 088
    perussuomalainen.utsjoki@gmail.com

    Varapuheenjohtaja
    Katekeetta Antti,  KESK
    antti.katekeetta@gmail.com

    Länsman Maija, KOK

    040 821 3933

    Varajäsenet
    Roivas Osmo, PS, 0400 617 210
    Pieski Nilla I, KESK
    Pursiheimo Ossi, KOK

  • Keskusvaalilautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja

    Aikio Ara,  SDP

    Varapuheenjohtaja
    Halonen Tarja
    ,  KESK
    Länsman Maija,  KOK
    Aikio Niilo Heikki,  KESK
    0400 669 459
    Eriksen Kati,  RKP

    Varajäsenet kutsumajärjestyksessä

    Pyrhönen Pekka,  KOK, Pulmankijärventie 1017, 99990 Nuorgam, 0400 598 270, pekkapyrhonen@gmail.com Ahlakorpi Arto,  VAS, Seitatie 23, 99980 Utsjoki, 040 554 7945, arto.ahlakorpi@pp.inet.fi
    Tapiola Laura,  KESK
    Rasmus Niilo J.

  • Elinvoimalautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja
    Hekkanen Raimo,
      KESK
    Nuorgamintie 4401 d
    99990 Nuorgam
    0400 909 629
    raimo@visitnuorgam.fi

    Varapuheenjohtaja
    Porsanger Tuula,
      KOK
    tporsanger@gmail.com

    Guttorm Rauna,  KESK
    Tenontie 3576
    99980 Utsjoki
    040 722 3624
    rauna_guttorm@hotmail.com

    Röntynen Juha-Matti,  KOK
    Laiti Niila,  SDP
    Niittyvuopio-Valle Laura,
    Guttorm Aarne,  PS

    Varajäsenet
    Pieski Tarmo, 
    KESK
    Valle Johan Erik,  KOK
    Nuorgam Eeva,  KESK, 040 833 9816, e_nuorgam@hotmail.com
    Valle Petteri,  KOK
    Aikio Riitta,   SDP, Siula 12, 99980 Utsjoki, 0400 761 021, aikiot@gmail.com
    Kvist-Aikio Kirsi,  SDP, Äimäjoentie 7, 99980 Utsjoki, 040 701 1313
    Laiti Mauri,  PS

  • Perusturvalautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja

    Halonen Markku,  KESK
    halonen.markku@gmail.com

    Varapuheenjohtaja
    Parkkonen Anne,  KOK
    Mäntymäentie 13a
    99950 Karigasniemi
    050 354 5528
    annukka01@hotmail.com

    Laiti Jouni,  KOK
    0400 810 555

    Pieski Maarit,  KESK

    Aino Snellman
    Seitatie 7, 99980 Utsjoki
    040 706 0820
    aino.snellman@utsjoki.fi

    Aikio Uula,  SDP
    Siula 12 99980 Utsjoki
    0400 980 069
    uula.aikio@gmail.com

    Länsman Auli,  RKP
    045 639 6087
    auli.lansman@gmail.com

    Varajäsenet

    Härkönen Esko,  KESK
    Lukkari Nils Eric,  KOK
    Mellanen Marjut,  KOK, Ringi 6 A, 99980 Utsjoki, 0400 816 885
    Länsman Inga,  KESK
    Pieski Aura,  VAS, aura.pieski@utsjoki.fi
    Aikio Ara,  SDP
    Nieminen Satu-Marjut,  RKP
  • Sivistyslautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja
    Aikio Elle,  SDP
    Utsjoentie 998
    99980 Utsjoki
    040 128 3933
    elle.aikio@gmail.com

    Varapuheenjohtaja

    Seurujärvi Pirjo,  KESK
    0400 125 782
    pirjo.seurujarvi@gmail.com

    Simonen Esa,  VAS
    Nuorgamintie 4331
    99990 Nuorgam
    040 963 3822
    esa.simonen@gmail.com

    Guttorm Riikka,  KOK
    0400 281 518

    Holma Lotta,  KOK
    lottainkeri@gmail.com

    Guttorm Urho,  KESK
    Tenontie 4804 b
    99980 Utsjoki
    040 739 1961

    Saijets Mika,  RKP
    0400 931 036
    mika.saijets@gmail.com

    Varajäsenet
    Laiti Niila,  SDP

    Näkkäläjärvi-Länsman Anna,  KESK

    Niittyvuopio Anni-Sofia, anni-sofia@hotmail.com 040 708 2072

    Hekkanen Eemeli,  KOK, 0400 282 845, eemeli@visitnuorgam.fi

    Aurala Arto,  KOK

    Niittyvuopio Indira,  KESK

    Rasmussen Torkel,  RKP, Njuorggangeaidnu 1255, 99980 Ohcejohka, 040 418 7040

    SIVISTYSLAUTAKUNTA suomenkielinen jaosto 2017-2021

    Puheenjohtaja
    Guttorm Riikka,  KOK
    0400 281 518

    Varapuheenjohtaja
    Halonen Markku,  KESK
    halonen.markku@gmail.com

    Keskitalo Heidi,  KESK

    Ahlakorpi Arto,  VAS
    Seitatie 23
    99980 Utsjoki
    040 554 7945
    arto@ ahlakorpi@pp.inet.fi

    Hekkanen Eemeli
    0400 282 845
    eemeli@visitnuorgam.fi

    Varajäsenet
    Holma Lotta,  KOK, lottainkeri@gmail.com
    Harjunharja Juhani,  VAS, Siula 2, 99980 Utsjoki, 040 189 4910, juhani.harjunharja@pp.inet.fi
    Halonen Kai,  KESK
    Simonen Esa,  VAS, Nuorgamintie 4331, 99990 Nuorgam, 040 963 3822, esa.simonen@gmail.com
    Nikkinen Anna Marja, KOK

    SIVISTYSLAUTAKUNTA saamenkielinen jaosto 2017-2021

    Puheenjohtaja
    Seurujärvi Pirjo,  KESK
    0400 125 782
    pirjo.seurujarvi@gmail.com

    Varapuheenjohtaja
    Rasmussen Torkel,  RKP
    Njuorggangeaidnu 1255
    99980 Ohcejohka
    040 418 7040

    Länsman Nilla-Pekka,  KESK

    Aikio Elle,  SDP
    Utsjoentie 998
    99980 Utsjoki
    040 128 3933
    elle.aikio@gmail.com

    Eriksen Heidi,  RKP

    Varajäsenet
    Rasmus Armi,  KOK

    Ravna Ellen,  RKP, Njuorggángeaidnu 227 b, 99980 Ohcejohka, ellenravna@hotmail.com

    Näkkäläjärvi-Länsman Anna,  KESK

    Aikio Mika,  SDP, 0400 558 391, micka50@hotmail.com

    Aikio Esko,  RKP, Utsjoentie 3451, 99980 Utsjoki, esko.aikio@gmail.com

  • Tekninen lautakunta 2017-2021

    Puheenjohtaja

    Pohjanrinne Arto,  KOK
    Inarijoentie 60
    99950 Karigasniemi
    040 770 3986
    arto.pohjanrinne@pp.inet.fi

    Varapuheenjohtaja
    Jansson Lasse,

    Konttinen Pirjo,  KD

    Tapiola Uula,  KESK
    Siula 6
    99980 Utsjoki
    0400 902 840

    Orti Irene,  KESK

    040 583 1846

    Aikio Riitta,  SDP

    Siula 12
    99980 Utsjoki
    0400 761 021
    aikiot@gmail.com

    Guttorm Jouni,  PS

    Ylätenontie 637
    99950 Karigasniemi
    0400 833 309
    jouni.guttorm@gmail.com

    Varajäsenet
    Aurala Ahti,  KOK, Nuorgamintie 4379 99990 Nuorgam, 0400 290 114, ahti.aurala@gmail.com
    Maiju-Ilona Tähkäpää,  SDP, 040 773 8606
    Haapala Jorma,  KOK
    Guttorm Rauna,  KESK, Tenontie 3576, 99980 Utsjoki, 040 722 3624, rauna_guttorm@hotmail.com
    Olkkola Elmo,  KESK,
    Niemi Seppo,  SDP
    Manninen Terttu,  PS, Saunalantie 15, 99950 Karigasniemi, 040 518 6908, terttis63@gmail.com

Henkilöt ovat antaneet suostumuksensa yhteystietojen julkaisemiseen internetissä.