Kuntosalilla liikutaan ja tavataan tuttuja

Utsjoen kuntosali kokoaa ikäihmiset liikkumaan tiistaisin omalla salivuorolla. Kunnan liikuntaohjaaja Timo Huupponen ohjaa noin kymmenen hengen ryhmää käyttämään laitteita ja tekemään liikkeitä kunkin kunnon ja vaivojen mukaan. Myös Karigasniemessä ja Nuorgamissa kokoontuu viikoittain oma ryhmänsä.
– Järjestämme työikäisille elintapa- ja liikuntaohjausta yhdessä Laphan terveydenhoitajan kanssa, kertoo Timo liikuntaohjaajan työstään. – Elintapavalmennuksen alussa tehdään terveystarkastus ja opastetaan ravintoasioissa ja minä vastaan liikunnan ohjauksesta. Kaikki eivät halua kuntosalille, joten teemme jokaiselle mieleisen liikuntaohjelman. Olemme käyneet esimerkiksi melomassa, kävelemässä, hiihtämässä tai lumikenkäilemässä.

Kuntosalikävijät vaikuttavat olevan tyytyväisiä. Ryhmässä on useampi aviopari, mutta salille tullaan myös yksin. Noin 60 vuotta yhdessä olleet Rauha (84) ja Reino (80) Karjalainen käyvät salilla parhaimmillaan jopa neljä kertaa viikossa.
– Maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin on Sydänyhdistyksen vuoro ja sitten tiistaisin vielä tämä Timon ryhmä, kertoo Rauha Karjalainen. – Tänne on tosi kiva tulla.
– Olen käynyt salilla vuosikymmeniä ja nyt eläkkeellä ollessa tänne ehtii monena päivänä viikossa. Timo on hyvä ohjaaja, sillä hän huomioi jokaisen rajoitteet ja vammat liikkumisessa, auttaa laitteisiin ja laitteiden kanssa, sanoo Rauha.
– Nautimme porukalla liikunnasta, mutta liikkumisen lisäksi täällä tavataan tuttuja ja vaihdetaan kuulumisia, joten kuntosalikäynti on meille myös sosiaalinen tapahtuma.

Timo kertoo ryhmäläisten olevan ahkeria salikävijöitä, jotka tulevat viikosta toiseen. Tarja Halosen (68) mielestä hyvällä ohjaajalla on iso merkitys siihen, että salille on mukava tulla.
– Ainakin minut salille houkutteli puheet hyvästä ohjaajasta, kehuu Tarja Halonen. – Timon kanssa on turvallista liikkua, sillä hän osaa opastaa tekemään liikkeet niin, etteivät paikat kipeydy. Itselläni leikatun lonkan kuntoutus vaatii oikeanlaista ohjausta, ettei tule ongelmia. Liikunnan lisäksi muiden tapaaminen ja tarinointi on yhtälailla tärkeää.
Joku rouvista kyselee, ovatko Timolla ensiaputaidot kunnossa, jos sattuu rehkimään liikaa. Timo vakuuttaa hallitsevansa ensiaputaidot, joten siltäkin osin liikunta on turvallista.
Ryhmä kiertää laitteissa vajaan tunnin ajan ja tunti päätetään yhteisellä loppuvenyttelyllä. Timo tykkää ryhmäohjauksesta ja sen varmasti aistivat myös ryhmäläiset.
– Täällä kuulee monenlaista elämäntarinaa, iloja ja suruja, joita ryhmäläiset kertovat. Salilla kävijät ovat tyytyväisiä ja iloisia saamastaan avusta ja ohjauksesta, mikä tietysti on tekijälle paras kiitos.


