Päivi Kontio: Tarvitsemme luotettavat viestintäpalvelut – myös täällä pohjoisimmassa Suomessa
24.3.2025
Liikenne- ja viestintäministeriö
Traficom
Kaikilla kuluttajilla ja yrityksillä on oikeus saada tietyt viestinnän peruspalvelut eli yleispalvelut kotiinsa tai yritykseen. Traficom on nimennyt Telian Utsjoen alueen puhelin- ja laajakaistaliittymän yleispalveluyritykseksi. Telian pitäisi huolehtia toimivat puhelinyhteydet kaikille ja vähintään 5 mbs datan siirtomahdollisuuden.
Täällä Suomen pohjoisimmassa kunnassa Utsjoella ovat hyvät puhelin- ja tietoliikenneyhteydet kullan arvoisia. Meiltä on pitkä matka kaikkialle, joten esimerkiksi hätätilanteissa apukin on kaukana. Näin ollen yhteyksien toimiminen on jopa elämän ja kuoleman kysymys. Viime aikoina usko yhteyksien luotettavuuteen on ollut koetuksella kuntalaisten, yrittäjien, matkailijoiden parissa. Myös lasten opetus on hankaloitunut, koska merkittävä osa oppimateriaalista löytyy vain digimuodossa ja syksyisin Skalluvaaran erotuskoulu käydään olosuhteissa, joissa kuuluvuudesta ei ole tietoakaan.
3G-verkon alasajon jälkeen vaikutukset yhteyksien laatuun ja saatavuuteen ovat olleet dramaattisia erityisesti haja-asutusalueen Suomessa, myös meillä Utsjoella. 3G-verkon sulkeminen on aiheuttanut merkittäviä ongelmia erityisesti alueilla, joilla 4G- ja 5G-verkon kattavuus on edelleen puutteellinen.
Monet käyttäjät, mukaan lukien vanhukset, Tenojokivarren asukkaat ja kuntalaiset yleensä täällä Utsjoella, ovat kohdanneet suuria vaikeuksia päivittäisissä toimissaan, kun puhelin- ja datayhteyksien luotettavuus on selvästi heikentynyt. Tämä vaikuttaa jokaisen kuntalaisen henkilökohtaiseen elämään, yritysten toimintaan ja palveluiden saatavuuteen. Näillä kaikilla on merkitystä myös pito- ja vetovoiman näkökulmasta.
Erityisesti tietyillä syrjäisillä alueilla, joissa 3G-verkko oli ainoa toimiva vaihtoehto, on nyt syntynyt tyhjiö, joka uhkaa ihmisten turvallisuutta ja hyvinvointia. On tärkeää, että liikenne- ja viestintäministeriö ottaa huomioon nämä alueelliset erot ja ryhtyy toimiin varmistaakseen, että kaikilla kansalaisilla on pääsy luotettaviin viestintäpalveluihin.
Ehdotan, että ministeriö arvioi mahdollisuuksia tukea ja kehittää verkkojen kattavuutta ja laatua erityisesti alueilla, joilla yhteydet ovat heikentyneet 3G-verkon alasajon seurauksena. Tämä voisi sisältää investointeja infrastruktuuriin sekä kannustimia operaattoreille parantaa palveluitaan.
Pääministeri Orpon hallitusohjelmassa sanotaan, että kunnille turvataan keskeinen rooli suomalaisessa yhteiskunnassa ja julkisessa hallinnossa. Tämän roolin ylläpitäminen edellyttää kuitenkin toimivia yhteyksiä ja mahdollisuutta kehittää myös viestintäpalveluita. Turvallisuuden näkökulmasta tilanne ei voi olla niin, että syrjäseudut unohdetaan tyystin ja pulmien esille noustessa niiden korjaaminen tuntuu olevan kovin vaikeaa.
Toivon, että liikenne- ja viestintäministeriö ottaa asian vakavasti ja ryhtyy tarvittaviin toimiin, jotta kaikilla suomalaisilla, myös täällä pohjoisimmassa Lapissa, olisi mahdollisuus luotettaviin viestintäpalveluihin.
Utsjoella 24.3.2025
Päivi Kontio
Kunnanjohtaja
040 744 7630
paivi.kontio@utsjoki.fi