Saamen kielten viikon avoimet oppitunnit tulevat taas – teemana arki

9.10.2025

Saamen kielten viikkoa vietetään 20.-26.10.2025. Saamen kielten etäopetushanke järjestää jälleen viikon kunniaksi avoimet oppitunnit, joille voi liittyä kuka tahansa. Saamen kielten viikko on järjestetty ensimmäisen kerran vuonna 2019, ja etäopetushankkeelle avoimet oppitunnit ovat jo muodostuneet perinteeksi.

Oppituntien teemana on arki. Inarinsaamen tunnilla kerrotaan omasta päivästä, pohjoissaamen tunnilla opetellaan arkipäivän sanontoja ja koltansaamen tunnilla keskustellaan arkipäivän käsitöistä.

Oppituntien tarkoituksena on kasvattaa tietoutta saamen kielistä ja samalla saamelaisesta kulttuurista. Oppituntien kohderyhmänä ovat esi- ja perusopetuksen oppilaat ja toisen asteen opiskelijat, mutta oppitunneille saavat osallistua kaikki saamen kielistä kiinnostuneet. Tunneille osallistuakseen ei tarvitse osata lainkaan saamea entuudestaan. Tunneille voi osallistua kukin oppija itsenäisesti tai koko luokka yhteiseltä laitteelta. Halutessaan voi osallistua vaikka kaikille oppitunneille. Oppitunneille ei tarvitse ilmoittautua.

Oppitunnit pidetään etäyhteyksin Microsoft Teamsissa. Jokaiselle Suomessa puhutulle saamen kielelle, eli pohjoissaamelle, inarinsaamelle ja koltansaamelle on omat oppituntinsa.

Tuntien aikataulut:

Tiistai 21.10. kello 9.00–9.45

Minun arkipäiväni

Opettajina Tuuli Paadar ja Laura Ylinampa

Kohderyhmä: 0.–3.luokat

Kieli: Inarinsaame

Liittymislinkki: Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

 

Keskiviikko 22.10. kello 9.00–9.45

Arkipäivän sanontoja

Opettajina Joni Saijets, Laura Njunnas ja Ida-Maria Helander

Kohderyhmä: Yläkoulu ja toinen aste

Kieli: Pohjoissaame

Liittymislinkki: Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

Torstai 23.10. kello 9.00–9.45

Arkipäivän käsityöt

Opettajina Sirkka Sanila ja Kia Olin

Kohderyhmä: 4.–6. luokat

Kieli: Koltansaame

Liittymislinkki: Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

 

Tunneilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä ja keskustella chatissa. Oppitunteja ei tallenneta.

Yhteyshenkilöt:

Hanna Helander projektipäällikkö
hanna.helander@edu.utsjoki.fi
040 701 2094

Anne Olli, projektikoordinaattori
anne.olli@samediggi.fi
040 687 5989

Lisätietoja Saamen kielten etäopetushankkeesta

Saamen kielen etäyhteyksiä hyödyntävän opetuksen pilottihanke on Utsjoen kunnan johtama ja Saamelaiskäräjien koordinoima hanke. Hanketta rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö. Hankkeen tavoitteina on tarjota saamen kielten etäyhteyksiä hyödyntävää opetusta peruskoulun oppilaille ja toisen asteen opiskelijoille saamelaisalueen kuntien ulkopuolelle kaksi viikkotuntia ja kehittää saamen kielten etäopetuksen pedagogiikkaa. Etäopetushankkeen opetus on reaaliaikaista eli synkronista opetusta. Tällöin opettaja ja etäopetukseen osallistuvat oppilaat ja opiskelijat osallistuvat samaan aikaan oppitunneille omilla päätelaitteillaan, mutta fyysisesti eri paikoissa.

https://www.saamenetaopetus.com/

Lisätietoja saamen kielten viikosta:

Saamen kielten viikon tarkoituksena on nostaa saamelaisten kielten asemaa, ja lisätä saamen kielten ja kulttuurin tuntemusta koko yhteiskunnassa. Juuri tällä viikolla tulevat saamen kielet kuulumaan ja näkymään kaikkialla.

Saamen kielten viikko on yhteishanke, jolla tuodaan esille saamen kieliä ja lisätään niiden tuntemusta koko yhteiskunnassa. Yksityisiä ja julkisia laitoksia, yrityksiä, organisaatioita ja muita toimijoita kutsutaan tuomaan esille saamen kieliä juuri tällä viikolla. Yhdessä otamme suuremman vastuun siitä, että saamen kielet kuuluvat ja näkyvät ja että niitä käytetään kaikilla yhteiskunnan aloilla.

Saamen kielten viikko on Norjan Saamelaiskäräjien aloite, joka on osa heidän aloittamaansa Giellalokten (Kielennosto) kielistrategiaa.

https://giellavahkku.org/