Luottamushenkilöt

  • Utsjoen kunnanhallitus 2023-2025

    Puheenjohtaja
    Guttorm Väino,
    KD
    040 503 1574
    vaino.guttorm@utsjoki.fi

    Varapuheenjohtaja
    Länsman Vesa,
    RKP
    Jorrinjalka 2
    99980 Utsjoki
    040 729 6176
    vesa.lansman@utsjoki.fi

    Jäsenet

    Kordelin Marjatta, KOK
    Pulmankijärventie 1017
    99990 Nuorgam
    040 539 4012
    marjatta.kordelin@utsjoki.fi

    Rasmus Niku, KOK

    Niittyvuopio-Valle Laura, KESK
    laura.niittyvuopio-valle@utsjoki.fi

    Rasmussen Riika,  SDP
    riikka.rasmussen@utsjoki.fi

    Tapiola Ilmari
    Ringi 16,
    99980 Utsjoki
    040 839 4813
    ilmari.tapiola@utsjoki.fi

     

    Varajäsenet

    Konttinen Pirjo, KD
    pirjo.konttinen@utsjoki.fi
    Guttorm Urho, KESK
    Tenontie 4804 B
    99980 Utsjoki
    040 739 1961
    urho.guttorm@utsjoki.fi
    Hekkanen Eemeli, KOK
    eemeli.hekkanen@utsjoki.fi
    Porsanger Veikko,  KOK
    veikko.porsanger@utsjoki.fi
    Wargh Kirsi-Marja, KESK
    kirsi-marja.wargh@utsjoki.fi

     

    Holmberg Aslak, SDP
    aslak.holmberg@utsjoki.fi

    Ahlakorpi Anni,  VAS
    040 545 4753
    anni.ahlakorpi@utsjoki.fi

     

  • Utsjoen kunnanvaltuusto 2021-2025

    Puheenjohtajat on valittu kahdeksi vuodeksi 2023-2025

    Puheenjohtajisto

    Valtuuston puheenjohtaja

    Pohjanrinne Arto, KOK
    Inarijoentie 60
    99950 Karigasniemi
    040 770 3986
    arto.pohjanrinne@utsjoki.fi

    Valtuuston I varapuheenjohtaja
    Tapiola Uula,  KESK
    Siula 6
    99980 Utsjoki
    0400 902 840
    uula.tapiola@utsjoki.fi

    Valtuuston II varapuheenjohtaja
    Aikio Mika,  SDP
    0400 558 391
    mika.aikio@utsjoki.fi

    Valtuutetut

    Ahlakorpi Anni,  VAS
    040 545 4753
    anni.ahlakorpi@utsjoki.fi

    Guttorm Urho, KESK
    Tenontie 4804 B
    99980 Utsjoki
    040 739 1961
    urho.guttorm@utsjoki.fi

    Guttorm Väinö, KD
    040 503 1574
    vaino.guttorm@utsjoki.fi

    Konttinen Pirjo,  KD
    pirjo.konttinen@utsjoki.fi

    Kordelin Marjatta,  KOK
    Pulmankijärventie 1017, 99990 Nuorgam
    040 539 4012
    marjatta.kordelin@utsjoki.fi

    Laiti Niila, SDP
    niila.laiti@utsjoki.fi

    Lukkari Sammol, KOK
    sammol.lukkari@utsjoki.fi

    Länsman Vesa, RKP
    Jorrinjalka 2
    99980 Utsjoki
    040 729 6176
    vesa.lansman@utsjoki.fi

    Manninen Ismo,  PS
    Saunalantie 15, 99950 Karigasniemi
    040 485 1013
    ismo.manninen@utsjoki.fi

    Niittyvuopio-Valle Laura,  KESK
    laura.niittyvuopio-valle@utsjoki.fi

    Nuorgam Eeva, KESK
    eeva.nuorgam@utsjoki.fi

    Tapiola Ilmari
    Ringi 16,99980 Utsjoki
    040 833 4813
    ilmari.tapiola@utsjoki.fi

    Varavaltuutetut

    SDP + VAS

    1.  Holmberg Aslak
    2. Nordberg Aulis
    3. Niittyvuopio Anni-Sofia

     

    KESK + RKP

    1. Halonen Markku
    2. Wargh Kirsi-Marja
    3. Nousuniemi Jouni
    4. Länsman Arvi
    5. Suomenrinne Jari
    6. Halonen Netta

    PS + KOK + KD

    1. Porsanger Veikko
    2. Valle Petteri
    3. Rautajoki Mervi
    4. Hekkanen Eemeli
    5. Koskenniemi Mika
    6. Guttorm Kari

  • Tarkastuslautakunta 2021-2025

    Puheenjohtaja

    Manninen Ismo, PS
    Saunalantie 15
    99950 Karigasniemi
    040 485 1013
    ismo.manninen@utsjoki.fi

    Varapuheenjohtaja
    Laiti Niila, SDP
    niila.laiti@utsjoki.fi

    Nuorgam Eeva, KESK
    eeva.nuorgam@utsjoki.fi

    Varajäsenet
    Roivas Osmo, PS, 0400 617 210
    Niittyvuopio Anni-Sofia, VAS
    Nousuniemi Jouni, KESK

  • Keskusvaalilautakunta 2021-2025

    Puheenjohtaja

    Guttorm Raimo Esa,  KESK

    Varapuheenjohtaja
    Tapiola Laura,
    SDP
    Länsman Maija,  KOK
    Siiropää Leena, RKP
    Ahlakorpi Arto, VAS

    Varajäsenet kutsumajärjestyksessä

    Manninen Terttu, PS

    Guttorm Oiva, KD

    Nousuniemi Jouni Esa, KESK

    Pyrhönen Pekka, KOK

    Holma Lotta, KOK

    Adamova Anastassia, KESK

    Aikio Ara, SDP

  • Elinvoima- ja tekninen lautakunta 2023-2025

    Puheenjohtaja
    Lukkari Sammol, KOK
    sammol.lukkari@utsjoki.fi

    Varapuheenjohtaja

     

    Jäsenet

    Tapiola Uula, KESK
    uula.tapiola@utsjoki.fi

    Guttorm Urho, KESK
    urho.guttorm@utsjoki.fi

    Konttinen Pirjo, KD
    pirjo.konttinen@utsjoki.fi

    Manninen Terttu, PS
    terttu.manninen@utsjoki.fi

    Hekkanen Eemeli, KOK
    eemeli.hekkanen@utsjoki.fi

    Aikio Mika, SDP
    mika.aikio@utsjoki.fi

    Ahlakorpi Anni, VAS
    anni.ahlakorpi@utsjoki.fi

     

    Varajäsenet

    Valle Petteri, KOK
    Wargh Kirsi-Marja, 
    KESK
    Länsman Arvi, KESK
    Halonen Markku,KESK
    Rautajoki Mervi, PS
    Koskenniemi Mika, PS
    Kinnunen Mirjami, KOK
    Rasmussen Riikka, SDP
    Länsman Nilla-Pekka, KESK

  • Sivistyslautakunta 2021-2025

    Puheenjohtaja
    Guttorm Urho,  KESK

    Varapuheenjohtaja

    Hekkanen Eemeli,  KOK

    Halonen Kai, KESK

    Valle Liisa, KD

    Seurujärvi Pirjo, KESK

    Aikio Elle,  SDP

    Aikio Esko, VIH

     

    Varajäsenet
    Adamova Anastassia, KESK

    Koistinen Mia, KOK

    Koskenniemi Mika, PS

    Holma Lotta, KOK

    Jämsä Joel,  KESK

    Holmberg Aslak, SDP

    Niittyvuopio Anni-Sofia, VAS

     

    SIVISTYSLAUTAKUNTA suomenkielinen jaosto 2021-2025

    Puheenjohtaja
    Halonen Leevi, KESK

    Varapuheenjohtaja

    Hekkanen Eemeli, KOK

    Vartiainen Tomi, KESK

    Keskitalo Heidi, SDP

    Holma Lotta,  KOK

    Varajäsenet

    Eeva Nuorgam, KESK

    Koistinen Mia, KOK

    Kitti Mia, KESK

    Aikio Mika, SDP

    Koskenniemi Mika, PS

    SIVISTYSLAUTAKUNTA saamenkielinen jaosto 2021-2025

    Puheenjohtaja
    Seurujärvi Pirjo,  KESK

    Varapuheenjohtaja
    Halonen Kai, KOK

    Näkkäläjärvi-Länsman Anna,  RKP

    Länsman Nilla-Pekka,  VAS

    Valle Liisa, KD

     

    Varajäsenet
    Saijets Mika, 
    RKP

    Saijets Kirsi, KOK

    Niittyvuopio-Jämsä Leena, KESK

    Aikio Sami, 

    Rasmussen Torkel, RKP